FANDOM


Season ChronologyEdit

Season # Season Name Number of
Castaways
Tribes Winner Runner-Up(s) Twists
1 Survivor: The Canary Islands 20 Alegranza
La Palma
Lanzarote
Puta Mago
Israel Tremble Gerold Hefler
Kyla Hansen
Old vs Young
Auxillary Tribe
Hidden Immunity Idol
Vote Stealer
2 Survivor: Henan 20 Anyang
Kaifeng
Luoyong
Zhengzhou
Yūrei
Navonnera
Ina Cuevas Summer Greenberg
Alecia Outterridge
Men vs Women
4 Tribes
Tribe Dissolve
Yūrei
3 Survivor: The Gobi Desert 18 Manlai
Noyon
Sevrei
Arlal
Aurelia Novak Felicidad Cassano
Kelsie Abrams
Brain vs Brawn vs Beauty
3 Tribes
One Time Exile
Super Idol
Extra Vote
Jury Removal
4 Survivor: Sri Lanka 18 Ampara
Bundala
Ceylon
Mariel Thorpe Abdullah Durand
Gervais Nikolaev
Introverts vs Extroverts
2 Tribes
One World
5 Survivor: French Guinea 18 Kalina
Galibi
Wayana
Sirod
Ariana Voss Buck Gabrielson
Francine Elegia
Generation Wars
Tribe Leaders
Extra Vote
6 Survivor: Santa Isabel 20 Fera
Sulei
Paradiso
Mara Cartwright Athena Isaev
Satomi Takenaka
Second Chance vs Fans
Returning Players
Tribe Switch
7 Survivor: Paraguay 16 Guasu
Sarambi
Guarani
Zach Reyes Kris Jimenez Men vs Women
First Impressions
Exile Island
Mutiny
Final 2
8 Survivor: Mongolia 20 Bayartai
Gechii
Saihan
Shan Yu
Ivar Iniguez Ella Wessen
Desiree McNeill
All Stars
Returning Players
Auxillary Tribe
Hidden Immunity Idol
Vote Stealer
9 Survivor: Lemnos 18 Kornos
Myrina
Areseirene
Coral Jewell Tanner Tor
Nic Neynold
Redemption Island
10 Survivor: Dynamic Duos 18 Mindanao
Visayas
Nawalap
Aurelia Novak Britt Poggio
Quinn Wildegrube
Dynamic Duos
Returning Players
Dynamic Duels
Exile Island
11 Survivor: Viti Levu - BvBvB2 18 Koro
Sana Sana
Voli Voli
Godu Godu
Chevonne O'Boyle Kristine Barton BvBvB
First Impressions
New Idol Type
12 Survivor: Rome 18 Caracalla
Titus
Minerva
Omar Duguay Baldwin McGee
Veronika Couch
Redemption Island
13 Survivor: Phuket 18 Chalong
Layan
Mebhara
Brianne Olasz Maria Kaluza
Rhoda Rostami
Medallion of Power
Double Tribal Council
14 Survivor: Mali 18 Kayes
Niono
Sikasso
David Winship Stefania Couture
Sokrates Arrighi
Schoolyard Pick
Exile Island
2 Tribe Swap
Delayed Merge
15 Survivor: Ko Tarutao 20 Lampang
Pattani
Rayong
Ayothaya
Ionela Keys Jiang Yuuna
Seth Jasso
Second Chance
Auxillary Tribe
Vote Stealer
16 Survivor: Vietnam 18 Da Nang
Hanoi
Saigon
Danoigon
Sandra Sotelo Brent Mann Anarchy
"First" Impression
Special Idol
17 Survivor: The Bahamas 16 Garifuna
Lucayan
Raizal
Maura Penner Rowan Boels
Sandy Lewis
Men vs Women
Idol in Plain Sight
Kidnapping
2 Person Swap
18 Survivor: Bali 18 Dalung
Kamasan
Uluwatu
Ilab
Vanessa Karppinen Aisha Rigby
Roseann Yu
One Time Exile
Extra Vote
Jury Removal
19 Survivor: Camarines Sur 19 Catandunes
Quezon
Barangay
TBA TBA
TBA
TBA
20 Survivor: Nigeria 20 Jahuna
Kagoro
Mumuye
Yoruba
Tisha Crespo Serafina Black
Epiphany Strong
Game Changers
Auxillary Tribe
Vote Stealer
21 Survivor: Catalonia 20 Aragon
Lleida
Mataró
Barcelona
Xander Crebs Sonny Tawfeek
Willy Orban
Millenials vs Gen X
Auxillary Tribe
Legacy Advantage
Reward Steal
22 Survivor: Azerbaijan 20 Astara
Baku
Khizi
Zakatala
Komanda Qol
Adolph Hitomi Bridget Nelson
Brendon Huynh
Divided By Race
Exile Island
Double Tribal Council
Message In Bottle
Mutiny
Old School Idol
23 Survivor: Belize 20 Caracol
Yucatán
Ozalcatán
Andres Mohandas Erik Tiryaki Temporary Immunity
Exile Island
24 Survivor: Bora Bora 18 Raiatea
Tupai
Bora
Cat Alemagna Jayden Powers
Emmett Powers
Blood vs Water
Day Zero
Hero Duels
Exile Island
25 Survivor: The Caribbean 18 Barbados
Bonaire
Curaçao
Annahir
Joanne Magorian Kala Gagnier
Ansel Aruna
Rocks vs
Tiebreaker vs
Evacuated
26 Survivor: Egypt - QIPO3bMt 20 Malekāt
Mulūk
Rosetta Stone
Jenny Towner Tahire Jung
Chandra Pryor
2 Returnees
Men vs Woman
Sceptor of Power
Double Tribal Counci
27 Survivor: Malaysia - 5ou29c0O 20 Harimau
Kura Kura
Diraja
My Arts Brodie Fraiser
Shyam Hoang
Fans vs Favorites
28 Survivor: Cameroon 16 Benue
Gotel
Jumaji
Kleopatra Albano Storm Bernhard 2 Returnees
Back to Basics
Outcast Twist
29 Survivor: Santa Cruz Islands 20 Fatutaka
Temotu
Kakuna
Mai Pham Amour Gaynard
Chip Wood
USA vs The World
30 Survivor: Heroes vs Villains 20 Bondoso
Malvado
Carvāo
Porsche Lowe Fiona Sparks
Kimmie Molloy
Heroes vs Villains
Double Tribal Council
No Swaps
31 Survivor: New Zealand 20 Aroha
Māori
Otago
Moana
Alister Tomcic Maurizio Cano
Lisbeth Puskas
First Boots vs Newbies
32 Survivor: Bhutan 18 Dagana
Punakha
Sarpang
Lunana
Janene Platt Justin Mitchell
Alisa Pavia
Blue vs White vs No Collar
First Impressions
Extra Vote
33 Survivor: Sakhalin 18 Aniva
Kuril
Kholmsk
Roberta Van Kann Lina Beck
Xiuying Ruoho
One World
Men vs Women
34 Survivor: Yucatan 16 Izamal
Kabah
Chichen Itza
Ernest Carlevaro Luca Vastagh
Shreya Leveque
Kidnapping
2 Person Swap
35 Survivor: Zealandia 20 Aoraki
Moto Nua
Taranaki
Kia Ora
Nelli Sandoval Aubrey Yang
Roxana Coelho
Auxilary Tribe
Joint Tribal Council
Legacy Advantage
Tie System
Exile
36 Survivor: Mamanuca Islands 20 Kuata
Nanuya
Naviti
Monuriki
Kiana Jacobson Janae Brandt
Dann Kephalos
Auxilary Tribe
Joint Tribal Council
Legacy Advantage
Tie System
Exile
37 Survivor: Vanua Levu 18 Moala
Vatoa
Vakaviti
Lucas Nussbaum Anah Klimek
Harry Mullins
Redemption Island
38 Survivor: Koh Tang - ROdeZBe2 16 Kampong
Tee Mui
Ratanakiri
TBA TBA First Impressions
Exile Island
Mutiny
Final 2
39 Survivor: Heroes
vs Healers
vs Hustlers
18 Kida
Meison
Milo
Paliiati
TBA TBA TBA
40 Survivor: Challengers vs Champions 20 Sabaneta
Zapara
Toas
Angel
TBA TBA TBA
41 Survivor: Angkor Wat 20 Krabi
Satun
Varuna
Koahwrong
TBA TBA Second Chances 2
42 Survivor: El Peten 18 Quirigua
Tikal
Balam
TBA TBA Blood vs Water 2
43 Survivor: Siem Reap 18 Agni
Sa Keo
Shiva
TBA TBA 2 Returning Players
44 Survivor: Jerusalem 18 Hinnom
Kidron
Tyropoeon
Salaam
TBA TBA BvBvB3
45 Survivor: Archetypes 20 Hizoku
Makeinu
Ningyo
Riza
Akitaipu
TBA TBA TBA

Returning PlayersEdit

Season # Season Name Returning Player(s) Returning Season(s)
1 Survivor: The Canary Islands Kleopatra Albano (4th Place)
Tisha Crespo (5th Place)
Tase Fear (20th)
Ivar Iniguez (8th Place)
Gerold Hefler (2nd Place)
Milo O'Shea (18th Place)
Lilly Penn (12th Place)
Ruben Rose (15th Place)
Fiona Sparks (13th Place)
Epiphany Strong (16th Place)
Israel Tremble (1st Place)
Cameroon (1st Place)
Mongolia (8th Place), Nigeria (1st Place)
New Zealand (11th Place)
Mongolia (1st Place)
Mongolia (4th Place)
Santa Isabel (8th Place), Caribbean (14th Place)
Cameroon (10th Place)
Ko Tarutao (16th Place)
Mongolia (14th Place), HvV (2nd Place), GC (11th Place)
Santa Isabel (4th Place), Nigeria (3rd Place), Caribbean (9th Place)
Nigeria (19th Place), HvV (7th Place)
2 Survivor: Henan Serafina Black (5th Place)
Mikaela Carracci (8th Place)
Ina Cuevas (1st Place)
Joseph Dierchs (4th Place)
Morris Eaton (14th Place)
Lennard Feldt (9th Place)
Kala Gagnier (15th Place)
Topaz Huang (13th Place)
Desiree McNeill (7th Place)
Roscoe Medina (6th Place)
Alecia Outterridge (3rd Place)
Math Powers (19th Place)
Kemal Schultz (18th Place)
Sylvia Vernon (10th Place)
Nigeria (2nd Place)
Caribbean (13th Place
Dynamic Duos (4th Place)
HvV (12th Place)
Caribbean (15th Place)
Mongolia (16th Place)
Ko Tarutao (20th Place), Caribbean (2nd Place)
Santa Isabel (11th Place)
Mongolia (3rd Place)
Mongolia (18th Place)
Dynamic Duos (7th Place)
Ko Tarutao (7th Place)
Santa Isabel (14th Place)
Mongolia (9th Place), GC (7th Place)
3 Survivor: The Gobi Desert Ansel Aruna (4th Place)
Kumari Bloodsworth (12th Place)
Felicidad Cassano (2nd Place)
Randi Devine (18th Place)
Davie Ferrari (9th Place)
Oscar Glover (15th Place)
Hayden Mendoza (16th Place)
Aurelia Novak (1st Place)
Dusty Pickle (7th Place)
Vivian Van Schorel (17th Place)
Jiang Yuuna (13th Place)
Mongolia (7th Place), Caribbean (3rd Place)
Santa Isabel (19th Place)
Mongolia (20th Place), New Zealand (8th Place)
Dynamic Duos (14th Place)
Dynamic Duos (6th Place)
Santa Isabel (15th Place)
Ko Tarutao (18th Place)
Dynamic Duos (1st Place), Nigeria (10th Place), GC (12th Place)
Mongolia (15th Place)
Dynamic Duos (10th Place)
Ko Tarutao (2nd Place), GC (16th Place)
4 Survivor: Sri Lanka Danny Arjuna (15th Place)
Jenaro Nardovino (7th Place)
Britt Poggio (11th Place)
Savannah Reyes (13th Place)
Mariel Thorpe (1st Place)
Ella Wessen (8th Place)
Quinn Wildegrube (10th Place)
Sunita Zappa (12th Place)
Ko Tarutao (11th Place)
Mongolia (5th Place), Egypt (TBA)
Dynamic Duos (2nd Place)
Santa Isabel (5th Place)
Mongolia (10th Place), Nigeria (9th Place)
Mongolia (2nd Place), Egypt (TBA)
Dynamic Duos (3rd Place), GC (8th Place)
HvV (5th Place)
5 Survivor: French Guinea Dan Bonner (7th Place)
Rachele Cabello (18th Place)
Buck Gabrielson (2nd Place)
Zeke Hennings (5th Place)
Yasmin Jordan (12th Place)
Tim MacConnell (4th Place)
Theo Morales (16th Place)
Oliver Pokorni (13th Place)
Jones September (17th Place)
Elijah Vinter (6th Place)
Ariana Voss (1st Place)
Mildred Walther (8th Place)
Mongolia (11th Place), Dynamic Duos (11th Place), Malaysia (13th)
Ko Tarutao (14th Place)
Dynamic Duos (18th Place)
Nigeria (11th Place), GC (20th Place)
Santa Isabel (17th Place)
Caribbean (5th Place)
Dynamic Duos (16th Place)
Santa Isabel (6th Place)
Santa Isabel (13th Place), Caribbean (12th Place), GC (18th Place)
Mongolia (19th Place), HvV (16th Place)
Dynamic Duos (5th Place), GC (4th Place)
Mongolia (6th Place), Caribbean (6th Place), GC (14th Place)
6 Survivor: Santa Isabel D'Jordy Cannon (9th Place)
Mara Cartwright (1st Place)
Dexter McDonald (10th Place)
Conner Pagano (12th Place)
Satomi Takenaka (3rd Place)
Mongolia (13th Place), Malaysia (20th Place)
Mongolia (17th Place)
Dynamic Duos (12th Place)
Dynamic Duos (15th Place)
Mongolia (12th Place)
7 Survivor: Paraguay Maurice Ayers (3rd Place)
Jan Delany (11th Place)
Boris Gardener (12th Place)
Kris Jimenez (2nd Place)
Ionela Keys (13th Place)
Porsche Lowe (4th Place)
Zach Reyes (1st Place)
Parry Sacco (16th Place)
Nigeria (15th Place), HvV (18th Place)
Ko Tarutao (5th Place)
Ko Tarutao (15th Place)
Dynamic Duos (13th Place)
Ko Tarutao (1st Place)
HvV (1st Place)
Dynamic Duos (8th Place)
New Zealand (14th Place)
8 Survivor: Mongolia N/A N/A
9 Survivor: Lemnos Roza Huxtable (5th Place)
Nelli Sandoval (18th Place)
Xinyi Thi (8th Place)
Dynamic Duos (17th Place), HvV (10th Place)
Ko Tarutao (4th Place), Caribbean (11th Place), GC (1st Place)
Dynamic Duos (9th Place)
10 Survivor: Dynamic Duos N/A N/A
11 Survivor: Viti Levu - BvBvB2 Zachary Alessi (14th Place)
Isabella Andersson (13th Place)
Bernard Ridley (12th Place)
Maritza Romagnoli (8th Place)
O'Shea Saleem (5th Place)
Ko Tarutao (13th Place)
Ko Tarutao (8th Place)
Ko Tarutao (12th Place)
HvV (9th Place)
Nigeria (16th Place), HvV (8th Place), GC (15th Place)
12 Survivor: Rome Koralia Geels (16th Place)
Brooklyn Nathanson (8th Place)
Xenophon Larenz (14th Place)
Oscar Torok (7th Place)
Ko Tarutao (19th Place)
Malaysia (6th Place)
Ko Tarutao (6th Place), Nigeria (13th Place), HvV (4th Place)
Nigeria (5th Place)
13 Survivor: Phuket Roxana Coelho (13th Place)
Cassie Horton (11th Place)
Seth Jasso (19th Place)
Ko Tarutao (17th Place), Malaysia (14th Place), GC (3rd Place)
Nigeria (17th Place)
Ko Tarutao (3rd Place)
14 Survivor: Mali Edith Alberts (15th Place)
Eliott Andel (4th Place)
Rudy Poulin (16th Place)
Ko Tarutao (9th Place)
Nigeria (8th Place)
Ko Tarutao (10th Place)
15 Survivor: Ko Tarutao N/A N/A
16 Survivor: Vietnam Ricki Hamasaki (18th Place)
Ryder Lyndell (20th Place)
Brett Mann (2nd Place)
Ciara Sackville (4th)
Campbell Silverstein (8th Place)
Aubrey Yang (13th Place)
Caribbean (17th Place)
GC (5th Place)
HvV (6th Place)
Nigeria (14th Place), HvV (14th Place)
Nigeria (4th Place)
Nigeria (20th Place), GC (2nd Place)
17 Survivor: The Bahamas Gary Keller (4th Place) Nigeria (6th Place), Caribbean (18th Place), New Zealand (7th)
18 Survivor: Bali Zeke Acker (8th Place)
Joanne Magorian (6th Place)
Reggie McKay (7th Place)
Rinata Watkins (12th Place)
Malaysia (11th Place)
Nigeria (18th Place), Caribbean (1st Place)
HvV (16th Place), GC (13th Place)
Caribbean (4th Place), HvV (11th Place)
19 Survivor: Camarines Sur TBA TBA
20 Survivor: Nigeria My Arts (12th Place) Malaysia (1st Place)
21 Survivor: Catalonia Sampson Albronda (18th Place)
Gae Hooker (12th Place)
Esme Liao (10th Place)
Sonny Tawfeek (2nd Place)
Alister Tomcic (20th Place)
Jennie Wilbur (4th Place)
Caribbean (8th Place), GC (19th Place)
Malaysia (8th Place)
HvV (13th Place)
Malaysia (5th Place)
New Zealand (1st Place)
Caribbean (10th Place)
22 Survivor: Azerbaijan Adolph Hitomi (1st Place)
Echo Zone (4th Place)
GC (9th Place)
HvV (15th Place)
23 Survivor: Belize Shyam Hoang (4th Place)
Tristan Kopitar (17th Place)
Ramona Krizman (20th Place)
Malaysia (3rd Place)
Caribbean (7th Place)
New Zealand (9th Place)
24 Survivor: Bora Bora Brodie Fraiser (5th Place)
Kimmie Molloy (4th Place)
Natasha Molloy (15th Place)
Emmett Powers (2nd Place)
Justyn Rupertson (18th Place)
Malaysia (2nd Place)
HvV (3rd Place)
Caribbean (16th Place)
GC (17th Place)
New Zealand (16th Place)
25 Survivor: The Caribbean N/A N/A
26 Survivor: Egypt TBA TBA
27 Survivor: Malaysia Alexius Walther (5th Place) HvV (20th Place), GC (6th Place)
28 Survivor: Cameroon TBA TBA
29 Survivor: Santa Cruz Islands Jessica Barbee (20th Place)
Takala Berhane (5th Place)
Amour Gayrard (2nd Place)
New Zealand (20th Place)
GC (10th Place)
HvV (19th Place)
30 Survivor: Heroes vs Villains N/A N/A
31 Survivor: New Zealand TBA TBA
32 Survivor: Bhutan TBA TBA